В огляді представлені результати досліджень клінічної ефективності Harpagophytum procumbens (гарпагофітум, мартінія запашна, африканський польовий жовтець) при м’язово-скелетному болю.
Фармакологічні ефекти екстракту мартінії запашної пов’язані з тим, що він пригнічує утворення й вивільнення з макрофагів прозапальних цитокінів IL-1β, IL-6 і TNF-α, інгібує експресію циклооксигенази 2-го типу (COX-2) і індуцибельної NO-синтази (iNOS) в фібробластах і гальмує розвиток перекисного окислення ліпідів, що призводить до подавлення запальної реакції і вторинно до розвитку знеболюючого ефекту і хондропротекції.
Клінічне застосування. Екстракт мартінії запашної при остеоартриті знижував вираженість болю в середньому на 25–50 % і збільшував рухливість суглобів приблизно на 35–50 %; при поперековому болю зменшував його на 40–50 %, біль повністю зникав у 2,5–20 % пацієнтів; був ефективний при генералізованій і локалізованій формах фіброміалгії. Прийом екстракту мартінії запашної при будь-яких видах м’язово-скелетного болю призводив до того, що приблизно 60 % пацієнтів зменшували дозу або повністю припиняли прийом нестероїдних та стероїдних протизапальних засобів. Можливо, ефективність екстракту мартінії запашної відповідає ефективності стандартної дози рофекоксибу 12,5 мг, однак ці дані потребують уточнення.
Безпека. При прийомі екстракту мартінії запашної легкі побічні ефекти (переважно диспептичного характеру) виникали приблизно у 3 % пацієнтів, що не перевищувало відповідну частоту при прийомі плацебо. Тривале застосування екстракту мартінії запашної (аж до 1 року) є безпечним і не пов’язано з розвитком токсичних ефектів. Прихильність до проведеного лікування серед пацієнтів становить 96,4 %. Переносимість екстракту мартінії запашної, здається, перевищує таку у селективних інгібіторів COX-2.
Висновки. Екстракт мартінії запашної є ефективним і безпечним засобом для лікування м’язово-скелетного болю. Для подальшого вивчення даного препарату необхідно проводити більш великі дослідження більш високої якості.
Ключові слова: екстракт мартінії запашної (Сустамар), м’язово-скелетний біль, остеоартрит, поперековий біль, фіброміалгія, запалення.
Підготував Савустьяненко А.В.
Опубліковано в журналі «Біль. Суглоби. Хребет» №1(13)’2014