Найкращий садок у бабиному селі мав дід Оверко. Певно тому, що тримав вулики, яблука і грушки у нього були найсолодшими в околиці. «А бодай вас бджоли покусали!» - лементував дідуньо услід малим збитошникам після кожного набігу на його обійстя. Ми лякалися, а бабця хіба підсміхалася: «А нехай покусають. Бджоли – це здоров’я».
Мудра бабуся добре знала, що каже, адже щойно прихопить поперек чи закрутять коліна – притьмом на дідову пасіку: кращих ліків ніж бджолиної отрути не існує!
Унікальний складник - винятковий ефект
Німецький лікарський засіб на основі бджолиної отрути був добре відомим ще за часів СРСР. У 50-ті роки минулого століття він випускався в ампулах для внутрішньом’язового введення. Пізніше на зміну прийшла інша лікарська форма з бджолиною отрутою – мазь для зовнішнього застосування. Власне, бджолина отрута й виокремлює цей препарат серед усіх інших продуктів з аналогічною дією. Ефект апітоксину настільки унікальний, що замінити його якимось іншим чи навіть кількома складниками неможливо. Ані в природі, ані поміж створених людиною речовин не існує жодної, яка могла б за своїми лікувальними властивостями зрівнятися з бджолиною отрутою.
Цікаво, що в Інтернеті можна навіть знайти неабияку різницю між бджолами. Серед існуючих примітивних порід та популяцій найбільш агресивними вважаються середньоросійські бджоли (хто б дивувався!), значно менше українські та сірі гірські кавказькі бджоли. Втім, не зважаючи на таку суттєву різницю в «менталітеті», їх бджолина отрута діє однаково цілюще. До того ж, сучасна німецька технологія отримання бджолиної отрути є настільки досконалою, що жодна бджола під час цього процесу не страждає. А глибоке очищення бджолиної отрути (так звана ліофілізація) дозволяє отримати стандартизований активний компонент.
Здоров’я на кінчику жала
З наукового погляду бджолина отрута є комбінацією різних біологічно активних речовин, зокрема, ферментів, білків, пептидів і амінокислот. Найбільш важливими з них вважаються мелітин, гістамін, пептид МСД, апамін, гіалуронідаза, фосфоліпаза.
Основний діючий компонент бджолиної отрути мелітин (до 50% сухої маси) — це пептид з мембраноактивними властивостями, ключовою з яких є здатність підсилювати продукцію кортикостероїдів, які виробляються самим організмом і мають велику терапевтичну цінність. Відтак, мелітин проявляє потужну протизапальну дію. Апамін активно впливає на розрив больового імпульсу і блокує його, а МСД-пептид інтенсифікує протизапальну дію мелітину.
Дія ферментів фосфоліпази і гіалуронідази спрямована на розщеплення молекул міжклітинної речовини, мембранних білків та ліпідів. Гіалуронідаза підвищує проникливість кровоносних судин, чим обумовлює швидкість всмоктування біологічно активних речовин, які входять до складу бджолиної отрути, і посилює її місцеву дію. Таким чином, ці ензими сприяють підвищенню проникливості шкіри та судин.
Поза тим, бджолина отрута містить гістамін і ацетилхолін, які проявляють різнопланову дію на організм людини, а саме, розширюють кровоносні судини і підвищують їх проникливість. Також гістамін бере участь у регуляції багатьох життєво важливих фізіологічних процесів і відіграє провідну роль в усуненні запалення.
Важливим кроком стало підтвердження протиревматичної дії бджолиної отрути. У людей з хронічною проблемою суглобів (артроз, артрит) комплексна дія бджолиного секрету допомагає позбутися болю, запалення та набряку. До того ж, завдяки мелітину руйнується ланка алергічних процесів, що так важливо для хворих на ревматизм.
Сила – в єдності
До складу лікарського засобу входять ще два важливих складники – метилсаліцилат і алілізотіоціанат, які обрані зовсім не випадково, бо, властиво, «працюють» синергічно, посилюючи дію бджолиної отрути.
Нестероїдна протизапальна речовина метилсаліцилат сприяє іншим компонентам засобу, зокрема, пептиду МСД і апаміну, проникати глибоко у тканини та ефективно усувати наслідки запалення, розтягнення і больові відчуття. Алілізотіоціанат (гірчична олія) посилює кровотік у місці нанесення мазі, а отже, приємно зігріває уражену ділянку і дієво допомагає зняти напруження та запалення. Тим самим він сприяє ефектам мелітину та гістаміну. Важливо, що при розігріві тканин препаратом з алілізотіоціанатом, відсутні пекучі відчуття, які викликають інші засоби. Загалом підсилення місцевого кровообігу призводить до покращення постачання тканин киснем і пришвидшує виведення з джерела запалення токсичних продуктів обміну речовин, які викликають біль.
Варто підкреслити ще раз, що всі три компоненти засобу – бджолина отрута, метилсаліцилат і алілізотіоціанат – діють комплексно, нарощуючи і поглиблюючи дію одне одного.
Люди, які десятиліттями користуються і довіряють німецькому лікарському засобу на основі бджолиної отрути, серед безлічі інших відрізняють його не тільки за ефектом, а й за особливим специфічним запахом, який доводить, що придбані ними ліки – саме ті, які треба. При високій європейській якості й ефективності додатковим бонусом для пацієнтів виступає його цілком доступна ціна.
Безумовний результат застосування препарату на основі бджолиного секрету достеменно доведений на багатолітній практиці при лікуванні запальних та дегенеративно-дистрофічних захворювань суглобів, зокрема, артрозів, артритів (у тому числі при ревматизмі), при міалгії, травматичних ушкодженнях м'язів, сухожиль, зв'язок. Лікарський засіб показаний при низці неврологічних недуг, а саме: невралгії, невриті, ішіасі, люмбаго, радикуліті. Він швидко й ефективно допоможе при периферичних порушеннях місцевого кровообігу та слугуватиме добрим розігріваючим засобом у спортивній медицині.
За будь якої погоди німецький препарат з бджолиним секретом зігріє комфортним теплом, а активні компоненти з потроєною силою допоможуть позбавитись болю та запалення!
Опубликовано в журнале «Фармацевт практик» №10’2015