Подорожник і чебрець — лікарські рослини, які здатні ефективно, швидко і безпечно подолати різні види кашлю у дітей і дорослих
Осіння вервечка: дощ, холод і … кашель
Дні стали коротшими, холоднішими й похмурішими, а черги в аптеках — більш довгими й нервовими. Кожен другий — із носовичком у руці: допікає кашель, нежить та й інші «приємності» сезонної застуди.
Традиційно при лікуванні кашлю ми звикли покладатися на препарати на рослинній основі, намагаючись уникнути зайвого споживання «хімії». Понад те, чимраз більше відвідувачів аптек просять порекомендувати їм такі ліки від кашлю, до складу яких входять не екзотичні заморські рослини, а ті, які звичні нам.
Прикметна ознака — майже ніхто із втомлених негодою і застудою відвідувачів аптек не звертається до провізора з рецептом лікаря. А це означає, що відповідальність за відпущений ЛЗ, режим і дози застосування, можливі побічні дії, врешті-решт, кінцевий результат лікування хворого, повністю лягає на плечі аптекаря.
Гіперчутливість: а хто у групі ризику?
Особливо уважно й ретельно фармацевти повинні добирати лікарські засоби від кашлю для дітей та людей літнього віку. Отже, про що повинен пам’ятати провізор?
Наприклад, до складу багатьох безрецептурних препаратів від кашлю входять добре усім знайомі ментол і камфора. Але безпечними вони здаються лише на перший погляд. Вкрай важливо, що ментол не призначають дітям до 5 років через ймовірність рефлекторного пригнічення дихання аж до повної його зупинки в складних випадках. Окрім того, ментол нерідко викликає найрізноманітніші алергічні реакції, серед яких — контактний дерматит, нудота, блювання.
Камфора розширює кровоносні судини, їй притаманна місцева анальгізуюча і протизапальна дія. Однак для камфори також характерна низка побічних ефектів, а саме, алергічні реакції, подразнення шкіри, головний біль, запаморочення. При потраплянні в організм великої кількості цієї речовини можливі порушення в роботі центральної нервової системи.
Отож, дітям молодшого віку у жодному разі не варто рекомендувати для лікування кашлю лікарські середники, які містять ментол або камфору! Це ж стосується осіб похилого віку, адже з огляду на те, що вони зазвичай приймають кілька лікарських засобів одночасно, гарантувати безпеку взаємодії різних препаратів практично неможливо.
Аптекар порадить найкраще
Сучасна фармацевтична наука довела, що найбільш прогнозованим та стабільним профілем безпеки характеризуються препарати від кашлю на основі подорожника і чебрецю. Втім, дуже важливим є якість сировини (рослини повинні походити з екологічно чистих регіонів) та технологія виробництва (максимальне збереження діючих речовин). Для того, щоб почуватись впевнено, провізору достатньо рекомендувати препарати, які відповідають європейським стандартам якості, а також довели свою ефективність та безпечність багатьма роками застосування.
Тож всім відомий і скрупульозно вивчений науковцями подорожник у разі кашлю чинить антимікробну дію, усуває запалення і набряк. За допомогою екстракту подорожника на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів утворюється щільний захисний шар, який зменшує її подразнення, а відтак, знижує інтенсивність сухого непродуктивного кашлю і перешкоджає поширенню інфекції. Фітонциди і феноли подорожника сприяють розрідженню бронхіального секрету. Чебрець, в свою чергу, набув чималої популярності завдяки антибактеріальній, противірусній та протигрибковій активності. Він сприяє розрідженню і стимулює відходження мокротиння, завдяки чому можна швидше позбутися кашлю. До того ж чебрець зменшує спазм м’язів дихальних шляхів і полегшує напади кашлю.
Комбінація подорожника і чебрецю в одному препараті забезпечує активний відхаркувальний, бронхоспазмолітичний, секретолітичний і протизапальний ефект, зумовлюючи загальну ефективність такої комбінації навіть при гострому бронхіті з продуктивним кашлем (Cорока Ю.А., 2010, Юлиш Є.І., Кривущев Б.І., 2011). Ці ефективні та безпечні протикашльові засоби поєднують антивірусну і антибактеріальну дію. Більше того, комбінація подорожника і чебрецю ефективно діє проти сухого і вологого кашлю, що зумовлюється не лише індивідуальними властивостями складників, але й їхньою здатністю багаторазово взаємодоповнювати дію одне одного. Для таких препаратів властива прекрасна переносимість. Тому вони підходять для більшості: від найбільш вразливої категорії пацієнтів — малюків (з 6 місяців) до людей похилого віку. А приємний смак сиропу з природним ароматом чебрецю та подорожнику сподобається напевно геть усім.
Подорожник плюс чебрець — подаровано природою, доведено наукою, перевірено часом!
Опубліковано в журналі «Фармацевт Практик» №10(129)'2014