Робота над помилками
Вечірній релакс під теплим пледом з улюбленою книгою та чашкою ароматного жасмінового чаю; привід для «виходу в світ» в елегантному кашеміровому светрі; приємний привід насолодитися бадьорим глінтвейном в компанії друзів і послухати джаз; передчуття азартних «сніжних» баталій з дитиною під час шкільних канікул; сприятливий період для філософських роздумів і переоцінки вічних істин - приблизно так уявляють собі зиму письменники, поети і романтики-мрійники.
На жаль, в реальному житті цей час року виглядає набагато прозаїчніше: середня температура в квартирі мало відрізняється від погодних умов «за склом», організм внутрішньо протестує проти багатошарових зимових нарядів, дошкільні установи перетворюються на «розсадники» інфекції, що при множенні на вогкість, негоду і зниження функції імунної системи трансформується в високий рівень захворюваності гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), які часто супроводжуються кашлем.
Вражаюче, але, за приблизними оцінками вчених, середньостатистична людина хворіє ГРВІ протягом майже 6 років життя з 60! Більш того: повітряний потік, створюваний під час кашлю в дихальних шляхах, сильніше урагану і здатний досягати 800 км / год., що можна порівняти зі швидкістю літака Boeing-747.
Незважаючи на широкий арсенал лікарських засобів, що застосовуються в лікуванні гострих респіраторних інфекцій (противірусні, антибактеріальні, кортикостероїди, муколітики, протикашльові, відхаркувальні препарати, бронходилататори, антигістамінні засоби, продукти, що використовуються в народній медицині (мед і т.п.), препарати ехінацеї, фітокомплекси та ін.), терапія даних станів являє собою складну клінічну задачу, особливо у педіатричних пацієнтів.
Справа в тому, що у хворих дитячого віку ефективність і безпеку терапії рівнозначні за важливістю, а ризик небажаних реакцій істотно вище на тлі харчової сенсибілізації.
Не всі шляхи ведуть до здоров'я
Малюк млявий і апатичний, кашляє і сопе носиком, а йому ще немає й року ... Погодьтеся, така ситуація є типовою, особливо для періоду осінньо-зимового міжсезоння. І якщо з причинами простудного захворювання батькам все більш-менш зрозуміло (віруси або бактерії), то питання «Чим лікувати?» Далеко не таке однозначне.
«Навіщо« навантажувати »дитини хімією? Я в свій час за 2-3 дня піднімала тебе на ноги за допомогою барсучьего жиру і чаю з малиною », - непохитно стоїть на позиціях народної медицини турботлива бабуся.
«Віддаю перевагу рослинним засобам і гомеопатії, вони абсолютно безпечні», - ділиться життєвим досвідом сусідка.
«Немає нічого краще таблеток, які я приймав торік, - кашель як рукою зняло. Може, спробуємо? »- Обережно пропонує муж.
«Ефективно, безпечно, якісно», - демонструє лікарське асорті ТV-реклама.
Така діаметрально протилежна різниця думок породжує ще більше сумнівів щодо лікування і, на щастя, вселяє переконаність у необхідності звернутися за допомогою до лікаря або фармацевта.
Завдання фармацевта - показати пацієнтові підводні камені використання різних засобів проти застуди і кашлю, в першу чергу, для дітей.
Прості істини
1. Не всі ліки однаково корисні
За даними S. Abdulla (1999), приблизно за 10 років - з 1990 по 1999 г. - частота використання рослинних засобів зросла майже на 400%! Левову частку в цій статистиці становлять випадки самолікування. Не секрет, що коли хворі призначають собі терапію самостійно, вони, як правило, віддають перевагу лікам з надр природи або гомеопатії, апріорі вважаючи їх безпечними.
Але чи підходить таке визначення до всіх засобів?
Не всі знають, що настільки популярні серед батьків камфора і ментол можуть спровокувати грізні ускладнення у дітей: на тлі лікування засобами, що містять ментол, можливий розвиток бронхоспазму і задухи (О.В. Зайцева, 2009), а камфора виявляє токсичність відносно центральної нервової системи (WJ Phelan III, 1976).
Аніс, солодка і материнка небажані при наявності у дитини діареї, оскільки проявляють послаблюючий ефект (О.В. Зайцева, 2009).
Вираженість блювотного і кашльового рефлексу посилюється на тлі терапії засобами на основі трави термопсису.
Іпекакуана збільшує обсяг бактеріального секрету і провокує блювотний рефлекс.
Йодиди характеризуються здатністю збільшувати обсяг мокротиння, а також реалізують терапевтичний ефект в дозах, близьких до нестерпних, що пов'язано з високою ймовірністю виникнення небажаних явищ у дітей. Також не сприяє прихильності до лікування неприємний смак ліків: з цієї причини багато дітей відмовляються від їх прийому (Г.А. Самсигіна, 2002).
Застій секрету і бронхоспазм - така «зворотна сторона медалі» використання при вологому кашлі похідних цистеїну (М.І. Петровська, Т.В. Куліченко, 2012). Згідно з даними Кокранівського огляду, муколітики ацетилцистеїн і карбоцистеїн характеризуються обмеженою ефективністю і недостатньою безпекою у дітей молодше 2 років. Групою вчених під керівництвом Y.C . Duijvestijn (2009) було проведено аналіз даних, отриманих з авторитетних медичних баз, присвячених оцінці результативності терапії ацетилцистеїном або карбоцистеїном і вивченню її переносимості. Відзначені деякі клінічні переваги лікування муколітиками, хоча і статистично недостовірні. Що стосується безпеки, особливу увагу дослідників привернула висока частота епізодів бронхореї - 48. Висновок щодо ефективності у дітей молодше 2 років не був зроблений через обмежену кількость учасників.
2. Безрецептурний статус препарату не свідчить про його абсолютну безпеки
«Використання муколітиків (ацетилцистеїна, карбоцистеїна, амброксола, бромгексина, собрерола, нелтенексіна, ердостеїна і телместеїна) у дітей до 2 років небажано, про що є відповідні попередження контролюючих органів Італії та Франції», - зазначає на своєму форумі Є. Комаровський, базуючись на даних публікацій в італійському журналі Test Salute (лютий 2011 р). Він також акцентує увагу на тому, що багато з цих засобів є безрецептурними і користуються популярністю в нашій країні.
Не рекомендується призначення дітям раннього віку безрецептурних препаратів, що містять кодеїн (CC Chanq et al., 2014).
3. Арсенал ліків, призначених для усунення кашлю у дітей до 1 року, обмежений
Це дійсно так. Однак вибір все ж є! На вітчизняному фармацевтичному ринку представлені рослинні засоби ЕВКАБАЛ® німецької компанії esparma: бальзам дозволений до використання у малюків з 3 міс., а сироп - з 6 міс.
4. Більше - не означає краще
Дане твердження правомірно відносно складу лікарських препаратів. Багато хто вважає, що «букет» з 5-10 рослин забезпечує більшу клінічну ефективність, ніж обмежене число активних компонентів. Однак на практиці подібна стратегія нагадує «російську рулетку»: неможливо спрогнозувати, де виникне збій в системі дитячого організму, сенсибілізованого харчовими алергенами (солодкими газованими напоями, їжею з фаст-фудів, солодощами, що містять небезпечні консерванти, ароматизатори, барвники і т.п. ).
ЕВКАБАЛ® бальзам і ЕВКАБАЛ® сироп включають всього по 2 компонента, вони не містять камфори, ментолу, ароматизаторів. Це говорить про хорошу переносимість і великий потенціал у застосуванні, як у дітей, так і у дорослих.
5. Для ефективного купірування кашлю необхідно впливати як на збудника, так і на існуючі симптоми (бронхоспазм, наявність мокротиння і пр.)
Діючі речовини препарату ЕВКАБАЛ® бальзам - хвойна і евкаліптова олія. Дана комбінація дозволяє здійснити атаку на застуду та кашель одразу по декількох фронтах завдяки:
- реалізації неспецифічної противірусної дії;
- антибактеріальної активності;
- протигрибковим ефектам;
- бронходілатаціоному впливу;
- відхаркувальним, муколітичним і спазмолітичним властивостям;
- створенню умов для відновлення вільного дихання;
- здатності попереджати поширення інфекції.
Гіркі пілюлі, виснажливі процедури і болісні уколи, міцно вкорінені у свідомості наших сучасників як синоніми лікування респіраторних захворювань і кашлю, можна назвати «вчорашнім днем»: ЕВКАБАЛ® бальзам - приклад того, що терапія може бути не тільки дієвою, а й приємною. Його можна використовувати у вигляді інгаляцій, розтирань і для приготування ванн, що надзвичайно зручно в разі лікування в домашніх умовах.
До складу ЕВКАБАЛ® сироп входять рідкі екстракти подорожника і чебрецю, ефективність у разі кашлю яких визнана не одним поколінням:
- екстракт подорожника посилює активність миготливого епітелію дихальних шляхів, в результаті чого прискорюється виведення мокротиння. Він також має антимікробну, протизапальну, потогінну, знеболювальну і седативну дію;
- екстракт чебрецю демонструє антибактеріальний, протигрибковий, спазмолітичний ефекти. Він стимулює рухову функцію дихального епітелію і сприяє евакуації секрету.
Різноспрямована дія сиропу дозволяє йому активно боротися як з сухим, так і з вологим кашлем.
ЕВКАБАЛ® - ефективний і безпечний тандем препаратів проти кашлю «сімейного формату», який підходить і маленьким, і дорослим. Його використання дозволяє уникнути небезпек лікування практично в будь-якому віці.