Здорова неушкоджена шкіра - природний бар'єр, що перешкоджає проникненню в організм токсичних речовин, інфекційних агентів і впливу на тканини несприятливих факторів навколишнього середовища. Однією з найбільш уразливих ділянок шкіри є шкіра стоп, яка піддається значним механічним навантаженням, страждає від частих пошкоджень і досить інтенсивно забруднюється. У зв'язку з цим шкіра стоп характеризується морфофізіологічними особливостями, які надають їй міцність і хороші регенеративні здібності. Але будь-які додаткові травматизуючі фактори сприяють пошкодженню цього потужного бар'єру і можуть провокувати виникнення захворювань. До екзогенних факторів, що ушкоджують, можна віднести тісне і незручне взуття, часті мікротравми стоп, мацерацію стоп в результаті знаходження у вологому середовищі та інші. Найбільш значною проблемою залишаються ендогенні фактори, що ушкоджують: гіповітаміноз, цукровий діабет, інша патологія обміну речовин, захворювання судин нижніх кінцівок, алергічні захворювання, фізіологічне старіння організму. Основним патофізіологічним механізмом, що знижує резистентні властивості шкіри, є порушення її трофіки, яке виникає в результаті зниження мікроциркуляції в тканинах стоп (що може бути обумовлено облітеруючими захворюваннями судин нижніх кінцівок, макро- і мікроангіопатією при цукровому діабеті, порушеннями венозного і лімфовідтоку), порушення іннервації стоп (у результаті нейропатії при цукровому діабеті і захворюваннях нервової системи), а також при патології обміну речовин.

І все ж найбільш чутлива шкіра до порушень обміну глюкози. Поряд з порушеннями мікроциркуляції і іннервації стоп, безпосередньо в тканинах відбуваються виражене зниження утилізації глюкози, гіпоксія клітин, комплементарні порушення ліпідного, білкового та водно-мінерального обміну. Всі ці чинники обумовлюють сухість шкіри, зниження її еластичності, сприяють її мікротравматизації. Крім того, відбувається утворення зайвого зроговіння на стопах (гіперкератоз), особливо на ділянках, що піддаються найбільшому тиску. На підошвах утворюються мозолі, натоптені і тріщини, які в 13-15% випадків переходять в трофічну виразку. Ці симптоми спостерігаються у приблизно 55% хворих на цукровий діабет, входять в поняття «синдром діабетичної стопи» і є причинами кожної другої ампутації нижніх кінцівок. У світі щогодини виконується 55 таких ампутацій.

Ця невтішна статистика змушує шукати вихід зі сформованої ситуації. Лікування цукрового діабету (так само як і інших захворювань) являє собою складну задачу, що припускає комплексний підхід. При цукровому діабеті відіграє роль не тільки жорсткий контроль глікемії і корекція обміну речовин в цілому, але і місцевий догляд за шкірою, особливо шкірою стоп. Необхідно навчити пацієнта ретельному і щоденному догляду за стопами, який включає і рекомендації по правильній обробці нігтів, і вимоги до якості взуття, і бажані лікувально-профілактичні процедури. Тільки ці прості і разом з тим ефективні заходи дозволяють набагато знизити ризик виникнення важких ускладнень і уникнути інвалідизації хворого.

В даний час існує безліч специфічних засобів по догляду за шкірою стоп. Однією з останніх розробок, рекомендованих і для хворих на цукровий діабет, стали бальзами для догляду за шкірою стоп БАЛЬЗАМЕД Інтенсив і БАЛЬЗАМЕД Базаль (Esparma GmbH). Ці засби призначені як здоровим людям з сухою і чутливою шкірою стоп, так і при патологічних станах, що супроводжуються порушеннями трофіки шкіри (особливо для хворих на цукровий діабет). Бальзами можна застосовувати і для здорової шкіри, що зазнала надмірних навантажень.

Бальзами містять збалансований набір зволожуючих компонентів, пом'якшуючих рослинних олій і вітамінів для живлення шкіри. Зокрема:

  • Лінолева кислота (вітамін F) сприяє поліпшенню трофіки шкіри і підшкірних тканин, підвищує її еластичність;
  • Сечовина регулює вміст вологи в шкірі;
  • Пантенол (провітамін В5) прискорює загоєння дрібних ранок, покращує водний баланс;
  • Вітамін А захищає шкіру від надмірного зроговіння і підвищує її опірність до інфекцій;
  • Вітамін Е має антиоксидантні властивості, знижує швидкість катаболічних процесів, сприяє регенерації шкіри.

БАЛЬЗАМЕД

  • Володіє антисептичними властивостями, активно захищає шкіру стоп від надмірного висихання, перешкоджає утворенню ран, тріщин і зайвої ороговілої шкіри (натертостей, натоптенів і мозолів)
  • Чинить кератолітичну і регенеруючу дію. Робить шкіру еластичною, пружною і стійкою до механічних пошкоджень
  • Регулярний догляд за стопами відновлює трофіку шкіри, попереджає її пошкодження і інфікування.

БАЛЬЗАМЕД Базаль рекомендується для активного догляду за шкірою стоп, схильної до утворення мозолів і натоптенів. Застосовувати його краще протягом дня, втираючи в шкіру стоп кілька разів на день.

БАЛЬЗАМЕД Інтенсив призначений для інтенсивного догляду за чутливою, схильною до появи тріщин шкірою. Наносити його на шкіру стоп найкраще на ніч.

Ці ефективні профілактичні засоби показані здоровим людям з надмірною сухістю шкіри стоп, при лущенні, почервонінні, подразненні шкіри стоп, гіперкератозі (у тому числі при кератомікозах), а також для хворих з ризиком розвитку трофічних уражень стоп (при цукровому діабеті, варикозній хворобі, порушеннях периферичної мікроциркуляції).

Бальзами серії БАЛЬЗАМЕД продемонстрували виражений профілактично-лікувальний ефект і хорошу переносимість.

Підготувала Ірина Старенька

Опубліковано в газеті «Здоров'я України» №6'2004

Завантажити статтю в форматі PDF Джерело

Підтвердження, що відвідувач є спеціалістом

Отримання інформації про рецептурні лікарські засоби

Інформація, розміщена в даному розділі, призначена для медичних фахівців і працівників охорони здоров'я (мають середню або вищу медичну/фармацевтичну освіту).

Інформаційні матеріали про лікарські засоби та їх застосування, захворювання та їх лікування, представлені на сайті, надані лише для ознайомлення і не можуть бути керівництвом для самостійної діагностики і лікування, і можуть бути застосовані виключно за рецептом лікаря та під лікарським наглядом.

У разі якщо ви не є фахівцем охорони здоров'я та приймаєте ці умови, компанія не несе відповідальності за можливі наслідки, які можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації, розміщеної в даному розділі.

Цим я підтверджую, що я є фахівцем охорони здоров'я.