Апчхи!

Дивовижний факт: зробивши відповідний запит в Google, ви виявите понад 2,5 мільйона посилань з тегом «кашель у дитини». Мало хто з людей без медичної освіти знають, що такий, на перший погляд, нешкідливий симптом, як кашель, може викликатися більш ніж 50 (!) причинами, в тому числі і важкими станами. Проте практично 100% батьків не з чуток знайомі з проблемою дитячого кашлю і мають власний - успішний і не дуже - досвід його лікування.

Парадоксально, але замість очікуваного зміцнення імунітету, енергійності і бадьорості після активного відпочинку на морському узбережжі або перебування на дачі під опікою і турботою бабусі малюки нерідко зустрічають осінній період і новий навчальний рік з застудними захворюваннями, «укомплектованими» кашлем, нежитем, температурою, слабкістю, апатичністю, плаксивістю і дратівливістю. У дітей від 6 міс до 6 років це «гарячий сезон» респіраторних порушень, вірним супутником яких є кашель.

Акліматизація після відвідин екзотичних курортів, осінні клопоти і стрімке повернення в вир побутових проблем підвищують вразливість дорослого населення, знижують здатність організму протистояти інфекціям.

Даний факт відображає і статистика аптечних продажів: у вересні кошти від кашлю, болю в горлі і нежиті купують в 3 рази частіше, ніж в серпні.

Як же зустріти осінь у всеозброєнні? Про це нижче.

На помилках вчимося

При лікуванні кашлю пацієнти скоюють 3 типові помилки:

  • недооцінюють значимість і небезпека симптому, воліючи професійній консультації лікаря рекомендації друзів і знайомих («Маша порадила примочки, після них у дочки кашель як рукою зняло», «Спробую старий «дідівський » спосіб і т. п.);
  • самостійно призначають лікарську терапію («Навіщо звертатися до лікаря, я краще знаю, що підійде моїй дитині», «Пораджуся з матусями на форумі» і т. п.) або, навпаки, зволікають / відмовляються від її застосування, намагаючись досконало оволодіти інформацією про доступні протикашльові засоби;
  • забувають, що безпека є такою ж важливою характеристикою лікування, як і ефективність, а також апріорі вважають всі без винятку рослинні засоби нешкідливими.

Медичний навігатор

При нинішньому розмаїтті протикашльових засобів на ринку просто неможливо запам'ятати всі їх характеристики і особливості. Однак слід враховувати, що «підводні камені» існують і в разі використання хімічно синтезованих ліків, і на тлі застосування рослинних комплексів. Наприклад, препарати, що пригнічують кашльовий рефлекс (зокрема, кодеїн), пов'язані з виникненням лікарської залежності, пригніченням дихального центру і зниженням моторики кишечнику.

Муколітики, часто використовуються при вологому кашлі, в ряді випадків викликають бронхоспазм, дискомфорт з боку травної системи (зокрема, не рекомендується використовувати амброксол і бромгексин при гастриті, виразковій хворобі, порушенні функції кишечнику). Ацетилцистеїн у дітей до 1 року здатний спровокувати гіперсекрецию (посилене виділення мокротиння): на фоні утруднення відходження / застою мокротиння можливий розвиток ядухи, що істотно обмежує практичне застосування даного препарату.

Вкрай токсичною для дітей визнана камфора. Згідно з наявними даними, при попаданні в організм великої кількості препаратів, що містять камфору (при випадковому проковтуванні та ін.), можливі порушення з боку центральної нервової системи. При прийомі високих доз препаратів на основі ментолу можуть мати місце нудота і блювота. Використання спрею, що містить ментол, часто супроводжується відчуттям стиснення у грудях, почервонінням і місцевим подразненням. Вкрай тяжким проявом застосування ментолу є спазм голосової щілини і в результаті - розвиток гострої зупинки дихання, що вимагає невідкладної медичної допомоги. Слід враховувати, що такі побічні ефекти можуть з'явитися навіть при строгому дотриманні рекомендацій прийому і доз препарату, зазначених в інструкції.

Доведено, що якщо комплекс являє собою справжнє асорті численних діючих речовин, то ризик розвитку побічних ефектів і алергічних реакцій також істотно зростає.

Необхідно враховувати, що дитячий організм - зона особливого ризику, здатна продемонструвати несподівану і не завжди приємну реакцію на лікування, тому критерії підбору препаратів для терапії кашлю у дітей особливо строгі.

Зелена аптека

Одним із прикладів дуже вдалого поєднання ефективності і безпеки може служити ЕВКАБАЛ® бальзам німецької компанії esparma. Активну основу препарату становлять натуральні компоненти - ефірні олії евкаліпта і соснової хвої, ефективність та безпечність застосування яких перевірені практичним досвідом не одного покоління. Активні речовини препарату підсилюють терапевтичну дію один одного, представляючи собою ефективний лікарський дует.

ЕВКАБАЛ® бальзам активує кровообіг, насамперед в органах дихання, володіє неспецифічними противірусними, антибактеріальними і протигрибковими властивостями. Активні компоненти евкаліпта і соснової хвої мають протизапальну дію, сприяють зменшенню в'язкості мокротиння, що полегшує його відходження; покращують функцію бронхів. ЕВКАБАЛ® бальзам не містить камфори і ментолу, характеризується мінімальним ризиком алергічних реакцій і загострень хронічних процесів. Завдяки цьому він здатний стати гідною заміною декільком лікарським засобам, кожне з яких відновлює тільки один «гвинтик» у дихальній системі, що тимчасово вийшла з ладу. Отже, знижується і загальне медикаментозне навантаження на організм.

Хлопчикам і дівчаткам, а також їхнім батькам

ЕВКАБАЛ® бальзам - один з небагатьох протизастудних засобів, який схвалений для застосування у дітей, починаючи з 3-місячного віку. Його з успіхом застосовують і люди працездатного віку, літні пацієнти з ринітом, синуситом, ларингітом, фарингітом, трахеїтом, бронхітом та «напрацьованим роками» букетом супутніх патологій. Якщо ви працюєте в багатолюдному офісному приміщенні, регулярно їздите в переповненому транспорті, страждаєте на алергію, значить, вже зараз варто задуматися про профілактику застуди та кашлю.

Існує безліч варіантів - залежно від уподобань, віку та обставин - випробувати на собі цілющу силу препарату ЕВКАБАЛ® бальзам: парові інгаляції, розтирання, лікувальні ванни, ароматерапія ... Дуже хороший результат дає послідовний прийом інгаляцій з розтираннями і лікувальними ваннами.

«Коливання виправдано, коли повільність спирається на обережність», - писав відомий німецький філософ Мартін Хайдеггер. В ситуаціях, коли «на кону» здоров'я близьких і власне благополуччя, важливо уникати поспішних рішень і довіряти тільки справжнім професіоналам.

ЕВКАБАЛ® бальзам - ефективний і безпечний засіб для купірування кашлю у дітей та дорослих. А його єдиний «побічний» ефект - міцний і спокійний сон батьків без побоювання за здоров'я улюбленого малюка.

Ключові слова: Евкабал бальзам, ефірні олії евкаліпта, ефірні олії соснової хвої, безпечність застосування, активує кровообіг, противірусні властивості, антибактеріальні властивості, протигрибкові властивості, риніт, синусит, ларингіт, фарингіт, трахеїт, бронхіт.

Підготувала Ольга Радучіч
Опубліковано в журналі «Природна медицина» №2'2014
Завантажити статтю в форматі PDF