В даний час зростаюча захворюваність на цукровий діабет (ЦД) корелює зі збільшенням поширеності серцево-судинної захворюваності та смертності. Однією з причин цього є тісний зв'язок вище перелічених нозологій. З часів, коли за даними масштабних епідеміологічних досліджень (MRFIT) ЦД був визначений як один з основних факторів ризику судинних захворювань, дане твердження не втратило актуальності. Сучасні керівництва розглядають ЦД 1-го і 2-го типу як еквівалент ризику розвитку ішемічної хвороби серця - ІХС (J. Perk et al., 2012). Інсульт, інфаркт міокарда і хвороби периферичних судин є причиною значно більшої захворюваності і смертності у пацієнтів з ЦД, ніж класична діабетична тріада - нефропатія, нейропатія та ретинопатія.

Гіперглікемія є основним чинником, що визначає вираженість структурних, функціональних і біохімічних порушень, які спостерігаються у великих і дрібних кровоносних судинах різних органів і систем. Останнім часом все більше уваги приділяється оксидативному стресу як патогенетичній ланці ураження органів і тканин при гіперглікемії.

Оксидативний стрес виникає при порушенні балансу між утворенням продуктів окислення і можливістю антиоксидантних систем організму нейтралізувати їх. Доведено збільшення утворення реактивних форм кисню у пацієнтів з ЦД, причиною якого може служити аутоокіслення глюкози, а також утворення супероксиду в мітохондріях клітин ендотелію (WI Sivitz). Індукований гіперглікемією оксидативний стрес призводить до активації полі-(АДФ-рибоза)-полімерази, запаленню та ендотеліальній дисфункції, яка відіграє ключову роль у розвитку діабетичних ангіопатій. Реактивні форми кисню також гальмують активність антиатеросклеротичні ферментні системи. А оскільки судинний компонент відіграє також важливу роль в етіології діабетичної нейропатії, збільшення окислювального стресу було висунуто в якості загальної гіпотези розвитку діабетичних ускладнень. Таким чином, більш глибоке вивчення і розуміння впливу балансу оксидантних - антиоксидантних систем на макро- і мікроциркуляторні порушення може призвести до формування нових терапевтичних підходів до лікування вже наявної цереброваскулярної і серцево-судинної патології у хворих на ЦД (DM Arrick). Більше того, запобігання окислювального стресу у хворих на ЦД, на думку багатьох дослідників, є первинною профілактикою розвитку судинних захворювань і нейропатії (MA Yorek, 2014).

Підготувала Лариса Калашник

Опубліковано в журналі «Практична ангіопатія» №2(65)'2014

Скачати статтю в форматі PDF

Підтвердження, що відвідувач є спеціалістом

Отримання інформації про рецептурні лікарські засоби

Інформація, розміщена в даному розділі, призначена для медичних фахівців і працівників охорони здоров'я (мають середню або вищу медичну/фармацевтичну освіту).

Інформаційні матеріали про лікарські засоби та їх застосування, захворювання та їх лікування, представлені на сайті, надані лише для ознайомлення і не можуть бути керівництвом для самостійної діагностики і лікування, і можуть бути застосовані виключно за рецептом лікаря та під лікарським наглядом.

У разі якщо ви не є фахівцем охорони здоров'я та приймаєте ці умови, компанія не несе відповідальності за можливі наслідки, які можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації, розміщеної в даному розділі.

Цим я підтверджую, що я є фахівцем охорони здоров'я.