Пропонується для впровадження в практику роботи лікувально-профілактичних установ ендокринологічного і терапевтичного профілю застосування в комплексі лікування методики використання препарату α-ліпоєвої кислоти (Ecпa-ліпон, Бердитіон) при діабетичній автономній нейропатії серця. Методику розроблено та апробовано у Львівському медичному університеті та Львівському обласному ендокринологічному диспансері.
Діабетична автономна нейропатія серця - одне із важких ускладнень цукрового діабету, яке діагностується незадовільно, може супроводжуватись вираженою поступальною гіпотензією, порушенням толерантності до фізичних навантажень. Вона може бути причиною розвитку ішемії коронарних судин, «німого» інфаркту міокарда, синдрому «раптової» смерті.
Існує багато доказів на користь того, що вільно-радикальний стрес посідає одне із провідних місць у патогенетичних механізмах розвитку діабетичної нейропатії. Оксидативний стрес посилюється за наявності, цукрового діабету, що супроводжується активізацією вільно радикального окислення, порушеннями структурно-функціонального стану мікросудин і сприяє розвитку гіпоксії. Призначення фізіологічних антиоксидантів, включаючи α-ліпоєву кислоту - потужний ліпофільний зв'язувач вільних радикалів, призводить до запобігання розвитку нейроваскулярних порушень, пов'язаних з експериментальною діабетичною нейропатією, що забезпечує основу потенційного, патогенетичне обґрунтованого, застосування α-ліпоєвої кислоти в клініці.
На основі результатів проведених досліджень доведено, що показанням для призначення препарату α-ліпоєвої кислоти є наявність суоклішчних форм діабетичної автономної нейропатії серця у хворих на інсуліннезалежний цукровий діабет легкої, середньоважкої та важкої форм у стадії субкомпенсації і компенсації.
Із лікувальною метою препарат приймають у добовій дозі 600 мг упродовж 2 міс. Підтримуючу дозу ( 600 мг упродовж 1 міс) призначають за наявності середньо- важких форм цукрового діабету в поєднанні із ішемічною хворобою серця. Побічні прояви препарату – порушення діяльності травного каналу, алергічні реакції спостерігаються нечасто. У разі виникнення побічних проявів рекомендується знизити разову і добову дози препарату.
Після проведеного курсу лікування із використанням препарату α-ліпоєвої кислоти у хворих покращуються об'єктивні показники - варіабельність серцевого ритму, автономних рефлекторних тестів, загальний стан. Результати досліджень свідчать про те, що вже на 14-й день прийому препарату спостерігаються зниження значно підвищеного до початку лікування вмісту загального холестерину, триацилгліцеринів, β (-ліпоггротешів, нормалізація активності ферментів антиоксидантної системи, мембранозв'язаних ферментів, зменшення гіперактивного стану тромбоцитів, які є чутливими індикаторами стану гемореологічних властивостей крові і, відповідно, покращується мікроциркуляція.
α-ліпоєва кислота - високоефективний засіб у лікуванні діабетичної автономної нейропатії серця, який виявляє виражений гіполіпідемічний ефект, антиоксидантні та мембраностабілізуючі властивості, сприяє відновленню периферійної чутливості, показників варіабельності серцевого ритму, покращанню загального стану хворих.
Перевагою запропонованої методики є можливість достатньо швидкого досягнення лікувального ефекту з відповідним зменшенням кількості інших медикаментозних засобів, що також зменшує ймовірність появи побічних ефектів. Метод може широко використовуватись при амбулаторному лікуванні хворих на цукровий діабет.
Укладачі О.О.Сергієнко, А.М.Урбанович, Ю.Я.Кривко, С.М.Мацах
Львівський державний медичний університет ім.Д.Галицького
Інформаційний лист складено за матеріалами галузевого ДІФ України