Діабетична шлунково-кишкова автономна нейропатія (ДШКАН), яка проявляється гастропарезом, холецистопарезом, діареєю чи закрепами є одним з поширених інваліднзуючих уражень у хворих на цукровий діабет. Відсутність ефективних засобів терапії ДШКАН спонукає до продовження їх пошуку. Попередні дослідження вказують на високу ефективність у лікуванні діабетичної кардіоваскулярної автономної нейропатії препарату антиоксидантної дії альфа-ліпоєвої кислоти. Однак залишається невивченою можливість її впливу на перебіг ДШКАН.

З цією метою обстежено 32 хворих на цукровий діабет 1 типу у стані компенсації або субкомпенсації, з клінічною симптоматикою ДШКАН, і 33 здорові особи того ж віку та статі. Серед обстежених було 22 жінки і .10 чоловіків у віці від 19 до 51 року, з тривалістю хвороби від 7 до 33 років. На тлі інсулінотерапії, яка проводилася усім хворим, 20 з них приймали 20-денний парентеральний курс лікування еспа-ліпоном (альфа-ліпоєва кислота), щоденно одноразово по 600 мг. Інші

12 пацієнтів того ж віку і статі склали контрольну групу. Крім клінічного спостереження за перебігом ДШКАН, вивчали стан вегетативного тонусу за даними спектрального аналізу серцевого ритму, евакуаторну функцію шлунка за даними об'ємометричної рентгеноскопії з рентгенографічним моніторингом.

На початку спостереження, окрім характерних клінічних ознак ДШКАН у вигляді відчуття важкості у ділянці шлунка, нудоти, інколи блювання залишками їжі (яка була з'їдена порівняно давно), порушень випорожнення, за даними рентгенологічного обстеження у більшості хворих виявлявся гіпотонічний тип функціональних порушень моторної активності шлунка з в'ялою перистальтикою та поверхневими перистальтичними хвилями. Евакуаторна функція шлунка була сповільненою. Ці зміни спостерігалися на тлі значного послаблення вегетативного тонусу, з високовірогідним зниженням загальної спектральної потужності варіабельності ритму серця і всіх її складових компонент.

Після курсу лікування з еспа-ліпоном у хворих, на відміну від контрольної групи, відмічалася позитивна динаміка клінічної симптоматики ДШКАН. Так, 9 з 20 хворих групи відмітили нормалізацію випорожнення, зникнення нудоти, блювання, відчуття важкості у ділянці шлунка. У решти хворих зменшилися скарги на порушення з боку травного каналу. Після курсу лікування еспа-ліпоном у 5 хворих нормалізувалися і у 12-зменшилися порушення моторики  шлунка.  Евакуаторна функція шлунка прискорилася. Ці зміни моторики шлунка відбувалися на тлі підвищення функціональної активності парасимпатичного і симпатичного відділів автономної нервової системи: відповідно до спектрального аналізу варіабельності серцевого ритму зросла потужність компонент VLF, LF, a HF мала тенденцію до зростання .

Таким чином, результати дослідження вказують на позитивний вплив альфа- ліпоєвої кислоти на перебіг ДШКАН.

Підготували С.М. Ткач, Г.І. Макаренко

Інститут ендокринології та обміну речовин ім.В.П.Комісаренка АМН України,

Український науково-практичний центр ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин МОЗ України

Опубліковано в журналі «Ендокринологія» №6'2001

Завантажити статтю в форматі PDF

Підтвердження, що відвідувач є спеціалістом

Отримання інформації про рецептурні лікарські засоби

Інформація, розміщена в даному розділі, призначена для медичних фахівців і працівників охорони здоров'я (мають середню або вищу медичну/фармацевтичну освіту).

Інформаційні матеріали про лікарські засоби та їх застосування, захворювання та їх лікування, представлені на сайті, надані лише для ознайомлення і не можуть бути керівництвом для самостійної діагностики і лікування, і можуть бути застосовані виключно за рецептом лікаря та під лікарським наглядом.

У разі якщо ви не є фахівцем охорони здоров'я та приймаєте ці умови, компанія не несе відповідальності за можливі наслідки, які можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації, розміщеної в даному розділі.

Цим я підтверджую, що я є фахівцем охорони здоров'я.