«Велике діло - туфлі на шпильці: взула - шикарна жінка, зняла - щаслива людина!» - Слід визнати, що в цьому гумористичному висловлюванні міститься чимала частка правди. Гадаю, що любов до взуття такого роду закладена в представниць прекрасної половини людства на генетичному рівні, оскільки навіть невтомні попередження медиків про потенційні ризики уподобання sky-high (англ. - Високі, як небо) платформ і каблуків не підвищують медичну настороженість жінок. Постійне носіння незручного взуття - значимий фактор ризику розвитку варикозного розширення вен і, як наслідок, хронічної венозної недостатності (ХВН).
Колготки в клітинку, ноги в сіточку
Вважається, що винуватцем ХВН, що представляє собою синдром порушення відтоку крові з вен нижніх кінцівок, є прямоходіння, властиве людині. Виникненню і прогресу захворювання сприяють ряд факторів: спадковість (по жіночій лінії), жіноча стать, вагітність, старший вік, низький рівень фізичної активності, надлишкова маса тіла, виконання важкої фізичної праці, тривале перебування в статичному положенні (часті подорожі, поїздки в транспорті, сидяча робота або, навпаки, трудова діяльність вчиняється в положенні стоячи), прийом гормональних контрацептивів та ін. Фактично одним з небагатьох факторів ризику, який, може бути відкоригований, є спосіб життя (в т.ч. рівень фізичної активності, особливості раціону та ін. ).
Дуже важливо не пропустити перші «дзвіночки» патології. Якщо турбують тяжкість, дискомфорт, біль розпираючого характеру в області нижніх кінцівок; втома, больові відчуття і важкість у м'язах; свербіж шкіри, пастозність; виникають судоми литкових м'язів, що посилюються після навантаження або до кінця дня, присутнє бажання помасажувати ноги або прийняти контрастний душ, слід запідозрити наявність ХВН і невідкладно звернутися до лікаря, оскільки ХВН не має тенденції до самозникнення і з часом посилюється.
Процес прогресує з виникненням варикозного розширення вен, судинних «зірочок» і «сіточок», пігментації шкіри, набряку, появою трофічних порушень (виразок), що обумовлюють виражений косметичний дефект і мають медичну значимість. З розряду «некрасиво» ХВН поступово переходить в категорію «небезпечно»: у хворих значно підвищується ризик розвитку таких важких станів, як тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок, тромбофлебіт, варикозна екзема, геморагії, тромбоемболія легеневої артерії та ін.
Йдемо здоров'ю назустріч
Лікування ХВН базується на 4 основних терапевтичних стратегіях:
- зміна способу життя;
- проведення консервативного лікування;
- використання компресійного білизни;
- виконання хірургічних втручань.
Модифікація усталених життєвих звичок передбачає виконання простих і водночас ефективних заходів: заміну підйому на ліфті ходьбою по сходах; прогулянки на відстань 2-3 км в день; при роботі в вертикальному положенні - проведення фізичних вправ для ніг кожні 30 хв., чередування роботи і 15-хвилинного відпочинку кожні 2-3 год.; змінити вечори в соціальних мережах на активне проведення часу; корекцію температурного режиму з обмеженням відвідування лазень, саун, тропічних і субтропічних курортів; регулярні заняття плаванням, а також їзду на велосипеді і ходьбу на лижах за умови використання компресійного білизни; дотримання дієти з низьким вмістом рідини, солі, гострих приправ, смаженої їжі і, навпаки, збільшення споживання зелені, овочів і фруктів, а також продуктів з високим вмістом вітаміну С; вибір зручного взуття.
Найбільш популярним методом лікування, що має широку доказову базу, є консервативна терапія. Терапія ХВН повинна бути комплексною (залежно від стадії охоплювати вплив на лімфатичну систему, корекцію мікроциркуляторних розладів і гемореологичних порушень та ін.); її обов'язковим компонентом на всіх стадіях захворювання є препарати з флеботропним ефектом.
Враховуючи тенденцію до постійного прогресування захворювання, слід проводити регулярні курси терапії венотониками.
При неефективності попереднього консервативного лікування або наявності протипоказань до його виконання здійснюються хірургічні втручання.
Невидимий захист Ваших ніг
Група препаратів з флеботропним (венотропним) ефектом об'єднує безліч різних засобів, зорієнтуватися в різноманітті яких часом складно навіть досвідченому клініцисту і фармацевту.
Особливе місце в лікувальному арсеналі займають венотоники на основі екстракту кінського каштана. В науково-практичну медицину кінський каштан був введений французьким лікарем A. Artault de Vevey ще наприкінці ХIX ст.
Предметом активного наукового пошуку лікування препаратами з цією діючою речовиною стало ще в 1970-х. За роки пильної теоретичного вивчення властивостей і активного використання в клінічній практиці екстракту насіння кінського каштана було отримано безліч доказів його ефективності та безпеки застосування в лікуванні ХВН. Фармакологія, фармакокінетика і терапевтичний профіль екстракту кінського каштана докладно описані дослідниками.
Екстракт насіння кінського каштана містить понад 20 активних компонентів - біофлавоноїди (кверцетин і кемпферол), проантоцианідини A2 (антиоксидант) і фраксин, кумарини та ескулін. Основним активним компонентом, що міститься в екстракті насіння кінського каштана є есцин.
В авторитетних дослідженнях і практичних спостереженнях підтверджено, що есцин перешкоджає руйнуванню мукополісахаридів клітинної стінки, знижує проникність судин, що унеможливлює вихід води, білків і електролітів в тканини і, отже, перешкоджає розвитку набряку. Клінічно це реалізується у вигляді поліпшення самопочуття, усунення сверблячки, болю, зменшення вираженості важкості в ногах, втоми і набряків.
Необхідно враховувати, що галенові препарати, що містять усю різноманітність активних речовин рослинного екстракту, і засоби, до складу яких входить тільки чиста речовина (наприклад, есцин), розрізняються по фармакологічній активності.
Також існують дані, що свідчать про те, що біологічно активні речовини, що містяться в екстракті каштана, потенціюють протизапальний вплив есцину; зокрема, присутність флавоноїдного комплексу каштана (1:10) посилює активність есцину в 5 разів.
У 2012 р був проведений Кокранівський метааналіз рандомізованих клінічних досліджень, присвячений вивченню ефективності плодів кінського каштана в лікуванні ХВН (MH Pittler, E. Ernst). Відзначалося значне поліпшення ознак і симптомів захворювання у пацієнтів, що приймають екстракт плодів кінського каштана, порівняно з використанням плацебо. В 6 з 7 плацебо контрольованих досліджень, які оцінювали біль в ногах у пацієнтів з ХВН, було зафіксовано значне зниження вираженості больових відчуттів на тлі прийому екстракту плодів кінського каштана в порівнянні з використанням плацебо. Також в одному з досліджень підтверджено статистично значуще зниження інтенсивності болю в ногах при лікуванні екстрактом плодів кінського каштана в порівнянні з початковими показниками.
C. Diehm і співавт. (1996) показали, що протинабряковий ефект есцину і компресійного трикотажу зпівставні за силою, що відкриває нові можливості в профілактиці та лікуванні ХВН напередодні літнього сезону, дозволяє уникнути певних незручностей, пов'язаних з носінням тісного білизни в жарку пору року.
Багато років флагманом венотоніческіх коштів на українському ринку є препарат ЕСКУЗАН краплі (esparma, Німеччина), до складу якого входить стандартизований водно-спиртовий екстракт з плодів кінського каштана (Аеsculus hippосаstаnum L.) і вітамін В1.
Основні властивості ЕСКУЗАНУ:
- протинабрякова;
- протизапальна;
- венотонізуюча;
- капіляропротекторна;
- антіоксидантна.
ЕСКУЗАН краплі відноситься до галенових препаратів, лікувальна дія яких обумовлено не однією діючою речовиною, а комплексом біологічно активних субстанцій екстракту, що підсилюють ефекти основної діючої речовини.
Крім того, виробництво галенових препаратів менш затратне. Це дозволяє знизити вартість препарату і дає можливість придбати якісний препарат за доступною ціною всім категоріям українських споживачів, які нині перебувають в режимі жорсткої економії.
10 причин рекомендувати ЕСКУЗАН краплі
1. Доведена висока ефективність і в профілактиці, і в лікуванні ХВН.
2. Багатоцільова - протизапальна, венотонізуюча, протизапальна - дія.
3. Порівнянний з компресійної терапією протинабряковий ефект.
4. Належність до галенових препаратів і стандартизований склад (кожна серія випуску препарату характеризується однаковою фармакологічною активністю).
5. Можливість перорального прийому, що дозволяє уникнути недоліків, притаманних засобам для місцевого застосування - гелям, мазям (в т. ч. жирного блиску, плям на одязі та ін.).
6. Швидка дія (всмоктування препарату починається вже в ротовій порожнині).
7. Хороший профіль безпеки.
8. Авторитет серед лікарів і довіра пацієнтів.
9. Фармацевтичне довголіття: ЕКУЗАН краплі має тривалий досвід клінічного застосування, що обчислюється десятиліттями, і визнається клініцистами та провізорами вже більше 30 років.
10. Безрецептурний відпуск і доступна вартість.
ЕСКУЗАН краплі - це набагато більше, ніж просто лікарський препарат і дієвий венотонік. Уже не одне десятиліття він допомагає пацієнтам з ХВН пурхати, як метелик, з легкістю долати бар'єри і життєві марафони, летючою ходою йти назустріч літу і в будь-якому взутті почувати себе на висоті!