Давно визнано, що серцева автономна нейропатія збільшує захворюваність і смертність при цукровому діабеті (ЦД) і може бути більш переконливим предиктором серцево-судинних подій, ніж традиційні фактори ризику. Значна частка захворюваності та смертності тепер може бути віднесена на рахунок вегетативного дисбалансу між симпатичною і парасимпатичною системами регулювання серцево-судинної функції. Нові і раптово виникаючі синдроми включають ортостатичну тахікардію, ортостатичну брадикардію і неможливість використовувати частоту серцевих скорочень для регулювання інтенсивності вправ через тахікардію в стані спокою. Недавні дослідження показали, що вегетативна нестійкість може бути предиктором ризику раптової смерті при посиленні контролю глікемії. В огляді розглядається зв'язок між вегетативною дисфункцією і роллю запальних цитокінів та адипоцитокінів, що підвищують серцево-судинний ризик. Крім того, у матеріалі обговорюються умови вегетативного дисбалансу, пов'язані з серцево-судинним ризиком. У загальних рисах описані потенційні підходи до лікування, спрямованого на відновлення вегетативного балансу.

Автономний (вегетативний) дисбаланс між симпатичною і парасимпатичною регуляцією серцево-судинної функції з боку нервової системи сприяє значній захворюваності та смертності у хворих на ЦД. Ожиріння і перевиробництво запальних цитокінів, як показують дослідження, залучені в індукцію численних патогенних механізмів, які можуть бути відповідальні за вегетативний дисбаланс, що впливає на шкідливі процеси, пов'язані з посиленням і закріпленням серцево-судинного ризику. Крім того, гіперлептинемія і дефіцит адипонектину, що сприяють симпатичній гіперактивності та запальному каскаду, підсилюється при наявності апное сну, часто супутнього ЦД та метаболічного синдрому. Відновлення вегетативного балансу можливо і, як було показано в дослідженнях, досяжно з терапевтичними змінами способу життя, підвищенням фізичної активності, прийомом бета-блокаторів, інгібіторів альдозоредуктази, інгібіторів АПФ, блокаторів рецепторів ангіотензину, потужних антиоксидантів, таких як альфа-ліпоєва кислота, а також, як продемонстровано на експериментальних моделях тварин, з використанням інгібіторів утворення пероксінітриту та його розпаду. Відкриваються нові захоплюючі перспективи для патогенез-орієнтованого втручання.

Опубліковано в журналі «Діабет, ожиріння, метаболічний синдром» №1'2014

 Завантажити статтю в форматі PDF

Підтвердження, що відвідувач є спеціалістом

Отримання інформації про рецептурні лікарські засоби

Інформація, розміщена в даному розділі, призначена для медичних фахівців і працівників охорони здоров'я (мають середню або вищу медичну/фармацевтичну освіту).

Інформаційні матеріали про лікарські засоби та їх застосування, захворювання та їх лікування, представлені на сайті, надані лише для ознайомлення і не можуть бути керівництвом для самостійної діагностики і лікування, і можуть бути застосовані виключно за рецептом лікаря та під лікарським наглядом.

У разі якщо ви не є фахівцем охорони здоров'я та приймаєте ці умови, компанія не несе відповідальності за можливі наслідки, які можуть виникнути в результаті самостійного використання інформації, розміщеної в даному розділі.

Цим я підтверджую, що я є фахівцем охорони здоров'я.